Akivel előfordult már valaha, hogy elvesztette egészségét, az átérezhette, hogy valóban fontos kincsről van szó, mely boldogságunk elengedhetetlen feltétele. Egy migrén, egy influenza fertőzés képes elrontani bármilyen szórakozást és meggátolni minket a hétköznapi teendők elvégzésében, nem beszélve a helytelen életmód következtében kialakuló tartós egészségügyi problámákról, melyek csak komoly életmódváltással, lassan fordíthatóak vissza. Nem csoda, hogy a gyógyászatban nagy sikerre tettek szert a vegyi készítmények, melyekkel rövid időn belül enyhíthetők a szenvedők panaszai. De vajon tényleg elég néhány fájdalomcsillapító, vagy vérnyomáscsökkentő tabletta ahhoz, hogy visszakapjuk egészségünket?
A gyógyító növények alkalmazása egyidős az emberiséggel, ám e természetes gyógyszereket csaknem két emberöltőre száműztük a gyógyászatból. Mára odáig jutottunk, hogy a gyógyszeripar hatalmas tőkével a zsebében a reggeli gabonapehely elfogyasztásához, vagy egy remek folteltávolító szer alkalmazásához hasonlóan egyszerű és kézenfekvő megoldásként tünteti fel a megfelelő pirulák legurítását kellemetlen testi tüneteink enyhítésére.A szintetikus gyógyszerekről mára már beigazolódott, hogy mellékhatásaikkal komoly megterhelés rónak szervezetünkre, és végleges gyógyulás sem mindig érhetünk el velük, sőt, némelyik kimondottan ártalmasnak bizonyul. Így a gyógynövények mára ismét az érdeklődés középpontjába kerültek. A gyógynövényekben rejlő hatóanyagok olyan vegyületek, melyek jótékonyan hatnak az emberi szervezetre, anélkül, hogy nemkívánatos mellékhatásokkal terhelnék. Kellő szakismerettel eredményesen alkalmazhatóak a betegségek megelőzésében és gyógyításában a hagyományos orvosi módszerek mellett.
Aranyér:
Friss tölgyfakérget fél maréknyit felfőzünk
Epegörcs:
Gyomorégés:
Az előbbi főzet gyomorégés esetén is segítséget nyújt, de az akácfavirág is enyhíti a gyomorégés és a savtúltengés kellemetlenségeit.
Cukorbaj:
A fehérbab hüvelye kiváló vércukorcsökkentő. A megszárított hüvelytöretből 5-8 csipetet főzünk egy liter vízben 2 percig. Naponta 4-5 alkalommal fogyasztunk 1,5 litert a teából, melynek vérnyomáscsökkentő, szívműködést serkentő, vese- és hólyaggyógyító hatása is van.
Gyulladások, kelések:
Az apróbojtorján sok betegségre kiváló. A gyulladásos sebeket borogatással gyógyítjuk vele.
Korpásodás:
A bojtorján gyökerének főzetét fejkorpásodás és hajhullás esetén is használhatjuk.
Hasonló jótékony hatással bír a csalán is.
Lázcsillapítók:
A szárított bodzalevélből
A napraforgó szárított szirmaiból 5-8 csipetnyit forrázunk
Magas vérnyomás, érszűkület:
A galagonya egyik legértékesebb cserjénk, melynek levele, virága és termése az érszűkületet és a magas vérnyomást is csökkenti. A levelet és a virágot együtt érdemes használni.
Reuma, ízület:
Izületi bántalmakra leghatásosabb a csalánlevél tea.1 liter vízhez adunk 4-6 csipet szárított csalánlevelet. A forrázatból naponta háromszor-négyszer fogyasztunk 2-2 dl-t. a cukorbajt, valamint a vizeletkiválasztó- és emésztőszervi rendellenességeket is gyógyítja.
Vértisztítók:
Kiválóan alkalmas annak akinek sűrű a vére a bodzalevél és a csalán tea, a fent leírtak alapján elkészítve.
A népi gyógyászat a zabot vértisztító teák főzéséhez is alkalmazza.
A hárs az egyik legkellemesebb ízű teák egyike. Vértisztító hatása mellett meghűlésre, köhögésre is gyógyír, valamint serkenti a szívműködést és erősíti az idegeket.
4-5 csipet hárvirrágot forrázzunk le, naponta 3-4 alkalommal igyunk meg egy-egy bögrével.
Tanácsok a gyógynövények felhasználásához:
-Forgalmas utak mentén és szennyezett területeken ne szedjünk gyógynövényt.
-Napon ne szárítsuk a növényeket, kivéve a terméseket, mivel gyengül a hatóerejük.
-A gyökereket napon való fonnyasztást követően meleg árnyékos helyen szárítsuk.
-A leveleket, virágokat csak forrázzuk, a gyökeres és fás részeket 2-3 perc forralás után fogyasszuk.
-Ne rontsuk el cukorral a tea jótékony hatását! Ízesítsük mézzel, de csak amikor már nem forró.
-Ha kúraszerűen fogyasztunk egy teát, akkor 10-15 naponként tartsunk 4-5 nap szünetet.
-Borogatáshoz, fürdőhöz töményebb koncentrációt készítsünk, mint belső fogyasztás esetén.
Dédanyánik számára a gyógynövények begyűjtése és szükség szerinti alkalmazása a mindennapok része volt. Teaként, kenőcsként, fürdőként, vagy borogatásként egyaránt alkalmazták a növényekben rejlő hatóanyagokat.Az elmúlt évszázadban megszakadt ennek a gyakorlati tudásnak a továbbadása. Az egyre nagyobb mennyiségben történő gyógyszerfogyasztás azonban nem hozott eredményt, sőt egészségi állapotunk egyre fokozódó mértékben romlik. A természet erőihez való visszatérés megoldást jelenthet az egyre kaotikusabb társadalmi környezet okozta ártalmakra. A mai fiatal nemzedéknek, újra meg kell tanulnia miként használja fel a természet gyógyító erőit, melyekkel ellensúlyozhatjuk a rohanó élet, a stressz okozta megterheléseket.